Odczulanie na alergeny

Odczulanie na alergeny centralne i krzyżowe

ODCZULANIE: ALERGENY CENTRALNE

Wśród wszystkich alergenów wyróżniamy, tzw. alergeny centralne, od których powinno rozpoczynać się odczulanie na alergeny. Dlaczego? W wyniku ich odczulenia odporność organizmu wzrasta na tyle, że niektóre z alergenów nie wymagają już później odczuleń – wyciszają się same. Należy je sprawdzać przynajmniej raz w roku.

Dlatego ważnym jest, aby ponownie przetestować alergeny po odczulaniu alergenu centralnego – może się bowiem okazać, że nasza lista alergenów do odczulenia w sposób znaczny ulegnie skróceniu. Niestety zdarza się, że nie wszystkie gabinety stosują taką metodę, narażając tym samym pacjentów na dodatkowe i niepotrzebne koszty leczenia.

NaturMedica bezpieczeństwo i pewnośćAlergeny centralne wymagają trzykrotnego odczulania (trzy wizyty). Przerwy przy trzykrotnym odczuleniu nie powinny być krótsze niż trzy dni oraz dłuższe niż siedem dni.

NaturMedica szeroka oferta terapii i testówLista alergenów centralnych: roztocza, pszenica, gluten, candida, mleko, laktoza, białko i żółtko jaja kurzego, nikiel, kobalt, salicylany.


 

ODCZULANIE NA ALERGENY REAGUJĄCE KRZYŻOWO

Alergia krzyżowa polega na występowaniu reakcji alergicznych w jednym czasie na co najmniej dwa alergeny o tej samej lub zbliżonej budowie białkowej.

Przykładem może być profilina, białko występujące w pyłku brzozy oraz w jabłku. Osoba uczulona na pyłek brzozy, po zjedzeniu jabłka w czasie pylenia brzozy, może odczuwać świąd i obrzęk błony śluzowej jamy ustnej.

Podobnie – białko tropomiozyna odpowiada za reakcje po spożyciu krewetek i innych owoców morza przez osoby uczulone na alergeny roztocza kurzu.

Tak więc odczulając się na pyłki brzozy, najprawdopodobniej odczulimy się również na jabłka.

Z tego względu, po odczuleniu danego alergenu krzyżowego należy ponownie sprawdzić reakcję na alergeny krzyżujące się z odczulonym alergenem. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych kosztów dodatkowej terapii.

Najczęstsze objawy alergii krzyżowych:

  • w obrębie jamy ustanej: pieczenie oraz świąd języka, a także warg i policzków; spierzchnięte wargi i zajady; obrzęk; pęcherzykowate wykwity, obrzęk Quinckego;
  • w przewodzie pokarmowym: bóle brzucha, wymioty, biegunka;
  • w układzie oddechowym: katar wodnisty, skurcze oskrzeli;
  • oczy: łzawienie, przekrwienie spojówek;
  • reakcja ogólnoustrojowa: wstrząs anafilaktyczny

ALERGEN

ALERGENY REAGUJĄCE KRZYŻOWO

pyłek brzozy pyłek leszczyny, olszy, dębu, grabu, buku

jabłko,gruszka, morela, wiśnia, czereśnia

kiwi, brzoskwinia, mango

seler, marchew

mak, pieprz

pyłek leszczyny pyłek drzew brzozy, olszy, dębu, grabu, buku

orzech laskowy

pyłek traw melon, arbuz, pomidor, marchew, seler, groch, soja, buraki, jabłka, orzechy, brzoskwinie, śliwki, wiśnie, kiwi

mąka (żyto, pszenica), jęczmień, owies, kukurydza, ryż

pyłek bylicy seler, marchew, papryka, pieprz, curry, cynamon, czosnek, kminek, kolendra, koper włoski, koperek, muszkat, rumianek, seler, ziarna słonecznika
pyłek drzew oliwnych pyłek jesionu, ligustru pospolitego, bzu lilaka
roztocze kurzu domowego skorupiaki: krewetki, kraby, ostrygi, ślimaki
zarodniki grzybów Alternaria alternata grzyby Cladosporium herbarum, Candida albicans, Aspergillus fumigatus, Penicillium citrinum, Fusarium solani

lateks

alergeny kota mięso wieprzowe
alergeny lateksu banan, kiwi, kasztan jadalny, awokado, ananasy, figi, papaje, melony, orzeszki ziemne, ziemniaki, pomidory, gryka
jad pszczoły miód
pierze żółtko i białko jaj, drób