- Co to jest Candida?
- Skąd się bierze Candida?
- Objawy kandydozy czyli przerostu grzyba Candida
- Leczenie kandydozy
- Dieta w kandydozie
- Czy można jeść owoce przy kandydozie?
- Czy można jeść gluten przy kandydozie?
- Ksylitol a Candida
- Czy można jeść nabiał przy kandydozie?
- Candida a probiotyki
Co to jest Candida?
Grzyby Candida posiadamy wszyscy, żyją one bowiem w przewodzie pokarmowym, na skórze i błonach śluzowych. Nie stanowią one żadnego problemu ale kiedy następuje ich przerost, prowadzi to do zagrzybienia organizmu, czyli kandydozy. Coraz więcej ludzi cierpi na przerost Candidy, większość nie zdaje sobie nawet z tego sprawy.
Skąd się bierze Candida?
Na przerost Candidy może mieć wpływ wiele czynników. Kandydoza może powstać na skutek kontaktu z zanieczyszczonym środowiskiem, na skutek zatrucia metalami ciężkimi i innymi toksynami, długiego przyjmowania leków (np. antybiotyków, czy sterydów), przewlekłego stresu a także spożywania fast foodów, nadmiernej ilości cukrów (słodycze, soki, wypieki, etc.) i wysoko przetworzonej żywności.
Żywność wysoko przetworzona to żywność poddana procesom obróbki przemysłowej, w trakcie której dodawane są: cukier, sól, tłuszcz, konserwanty, wzmacniacze smaku i zapachu, barwniki, emulgatory, przeciwutleniacze, etc. Żywność wysoko przetworzona dzięki zawartości odpowiednich substancji chemicznych ładniej wygląda, intensywniej pachnie, mocniej smakuje, ma idealną konsystencję i dłuższy termin sugerowanego spożycia. Przykłady: wysoko przetworzone wędliny czy parówki, dania gotowe do podgrzania w piekarniku lub mikrofalówce, gotowe sosy, produkty typu instant, kisiel i budyń w proszku, chipsy i słone przekąski, chrupkie płatki śniadaniowe, kakao rozpuszczalne.
Wszystkie w/w czynniki powodują zaburzenia flory bakteryjnej co niebywale sprzyja rozrostowi Candidy. Jednym słowem, jeśli nasze jelita są w złym stanie, prędzej czy później doprowadzi to do grzybicy. Grzybica natomiast sprawi, że jelito przestanie być szczelne i z przewodu pokarmowego Candida dostanie się do ścian jelit, następnie zaatakuje krew i będzie w niej podróżować po organizmie, osiedlając się w różnych organach organizmu człowieka.
Objawy kandydozy czyli przerostu grzyba Candida
- powracające wzdęcia,
- biegunki,
- przelewanie się w brzuchu,
- zaparcia,
- pleśniawki,
- suchość w ustach, nalot na języku.
- nawracające grzybice,
- pieczenie przy oddawaniu moczu,
- zapalenie dróg moczowych,
- częste oddawanie moczu,
- zaburzenia cyklu miesiączkowego,
- nienaturalna suchość skóry,
- łuszczyca,
- swędzenie skóry,
- nawracający łupież,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- nadwaga lub niedowaga,
- ciągły apetyt na słodycze lub inny rodzaj pokarmów,
- zimne stopy i dłonie,
- ospałość,
- wyczerpanie po przebudzeniu.
Grzyby zasiedlające organizm wydalają z siebie toksyny, które wędrują po naszych organizmach. Przyjmuje się, że mogą one produkować około 80 różnych toksyn! (wśród nich również neurotoksyny takie jak formaldehyd czy acetylaldehyd, które upośledzają układ nerwowy). Toksyny sprawiają, że zaczynamy mieć problemy z pamięcią i koncentracją, zmienia nam się nastrój, jesteśmy zmęczeni, tyjemy… Nieleczona kandydoza może być nawet przyczyną depresji.
Leczenie kandydozy
Odbudowa flory bakteryjnej i polepszenie stanu jelit to priorytet przy zwalczaniu Candidy. Tak jak w przypadku niemalże każdego schorzenia, tak i przy kandydozie znaczenie ma także dieta.
Dieta w kandydozie
- zacznij każdy dzień od szklanki wody z cytryną. Cytryna znana jest ze swoich właściwości przeciwgrzybicznych, więc zanim zaczniesz jeść, możesz dostarczyć do jelit wsparcie do walki z grzybem.
- cynamon – jest znany z właściwości przeciwgrzybicznych
- goździki (zawierają eugenol), dodatkowo kminek oraz imbir
- olejek z oregano – zawiera karwakrol, substancję, dzięki której organizm szybciej oczyszcza się z infekcji (także grzybiczych)
- tymianek, echinacea i srebro koloidalne (niejonowe!)
- pau d’arco – ekstrakt z wewnętrznej kory drzewa Lapacho, który wspiera zwalczanie kandydozy oraz innych chorób grzybiczych
- olej kokosowy – zawiera on kwas kaprylowy, wybitnie wspomagający walkę z grzybicą (łącząc się z błonami komórek drożdżaków, powoduje ich rozerwanie i śmierć)
- probiotyk Saccharomyces boulardii – produkują oprócz kwasu kaprylowego również kwas kaprynowy, który pomaga w walce ze stanem zapalnym i nadmierna kolonizacją Candidy w jelitach
- picie dużej ilości wody, ponieważ woda wspomaga wypłukiwanie toksyn. Pij przynajmniej 1l litry wody dziennie (czystej wody, nie smakowej). Możesz dorzucać do niej cytrynę lub wyżej wspomniany imbir
- kwasy omega 3 – działają łagodząco w stanach zapalnych, znajdziesz je przede wszystkim w tłustych rybach, ale również w tłoczonym na zimno oleju lnianym, a także oleju konopnym i rzepakowym i siemieniu lnianym
- kiszona kapusta, ogórki i buraki – świetny naturalny probiotyk, choć opinie na temat warzyw kiszonych są podzielone, jako, że po pierwsze mogą zawierać pleśnie (jeśli są nadpsute) i po drugie mogą dostarczać bakterie fermentacji mlekowej, które akurat w przypadku Candidy nie są zbyt wskazane. Generalnie jeśli takie produkty są zrobione bez „dopalaczy” i pochodzą z pewnego źródła to można je włączyć do diety
- czosnek jest również pomocny w walce z kandydozą. Czosnek zawiera allicynę, która ma naturalne właściwości przeciwgrzybiczne, skuteczne w walce z grzybami Candida. Najlepsze działanie ma jedzony na surowo
- spirulina – szmaragdowozielona alga, niezwykle bogata w substancje odżywcze. Spirulina oczyszcza i odtruwa organizm. Kupując spirulinę, należy wybierać bio spirulinę, ze względu na możliwość zanieczyszczenia
- UWAGA: CANDIDA KOCHA CUKIER! Wyeliminowanie cukru z diety jest podstawą leczenia kandydozy.
Leczenie kandydozy nie jest łatwe i wymaga nieustannej kontroli. Warto przede wszystkim zadbać o zdrowie jelit, ponieważ jeśli one nie funkcjonują prawidłowo, spada odporność i cały organizm choruje. Nieleczona kandydoza może być powodem rozwoju wielu chorób, w tym chorób autoimmunologicznych. Nie bez powodu mówi się, że wiele chorób jest wynikiem źle pracujących jelit. Dobrze jest pamiętać o tym na co dzień i zmodyfikować jadłospis tak, by jedzenie nam służyło, a nie szkodziło.
Czy można jeść owoce przy kandydozie?
Problem nie leży w owocach, ale w cukrze. W diecie przeciwgrzybiczej należy wyeliminować jak najwięcej cukru, a owoce mają go sporo. Nie ma konieczności całkowitego rezygnowania z owoców, ale należy wybierać je rozsądnie. Rezygnujemy z owoców bogatych w cukry: bananów, winogron, owoców suszonych.
Czy można jeść gluten przy kandydozie?
Zdecydowanie lepiej odstawić produkty z glutenem, który może niekorzystnie działać na jelita. Przesiąkliwe jelito może powodować przewlekły stan zapalny i alergie co dodatkowo osłabia organizm. Poza tym niezwykle ważna jest równowaga mikroflory jelitowej, a zły stan jelit jest powiązany z dysbiozą, która z kolei przyczynia się do rozwoju grzybicy.
Ksylitol a Candida
Uznaje się, że ksylitol jest bezpiecznym środkiem słodzącym w diecie przeciwgrzybiczej.
Czy można jeść nabiał przy kandydozie?
Lepiej jest wycofać nabiał, a przynajmniej produkty z kazeiną. Jeśli jednak nie chcemy eliminować nabiału lepiej spożywać produkty fermentowane, które mają bakterie probiotyczne (kefiry, jogurty) niż słodkie mleko.
Candida a probiotyki
Odbudowa prawidłowej mikroflory jelit to jeden z kluczowych elementów walki z Candidą. Grzybica rozwija się w jelicie w miejscach, które nie są chronione przez ochronną mikroflorę jelit. Takie „puste miejsca” są zajmowane przez patogeny, które mają wolną przestrzeń do rozmnażania. Z tego powodu niezwykle ważne jest przyjmowanie probiotyków. Kluczowy jest także czas przyjmowania probiotyków. Powinien on wynosić minimum 3 miesiące.