1. Co to jest Borelioza?
  2. Jak dochodzi do zakażenia Boreliozą?
  3. Jakie są objawy Boreliozy?
  4. Co to są koinfekcje przy Boreliozie?
Co to jest BORELIOZA?

Borelioza (choroba z Lyme), najbardziej znana choroba odkleszczowa jest wieloukładową chorobą zakaźną, wywoływaną przez bakterie należące do krętków Borrelii.

Jak dochodzi do zakażenia BORELIOZĄ?

Borelioza jest przenoszona na człowieka (i niektóre zwierzęta) przez kleszcze. Zakażenie człowieka następuje poprzez ślinę lub wymiociny kleszcza. Rezerwuarem krętka są liczne gatunki zwierząt, głównie gryzonie. Czy jest to jedyna możliwa droga zakażenia?

Borelioza była początkowo uważana za niezwykle rzadką chorobę, wywołaną przez krętki Borrelia burgdorferi. Uważano, że jedyną drogą przenoszenia tych bakterii jest ugryzienie przez zainfekowanego kleszcza.

Tymczasem profesor biologii Lida Mattman, nominowana do nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii w 1998 roku, była w stanie wyizolować żywe krętki Borrelia burgdorferi z komarów, pcheł, termitów, z nasienia, moczu, krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego. Zmieniło to stanowczo postrzeganie możliwości rozprzestrzeniania się bakterii.

Jakie są objawy BORELIOZY?

Krętki Borrelia burgdorferi mogą atakować ścięgna, komórki mięśniowe, więzadła, a nawet bezpośrednio poszczególne narządy.
Zdiagnozowanie boreliozy jest trudne a to ze względu na to, iż jej objawy mogą być różnorodne a dodatkowo mogą także występować w przypadku innych chorób.

Najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy jest rumień wędrujący (erythema migrans), który może wystąpić wokół miejsca ukąszenia po kilku dniach lub kilku tygodniach od momentu ugryzienia przez kleszcza. Jednak nie pojawia się on u wszystkich pacjentów chorych na boreliozę. We wczesnym stadium boreliozy oprócz rumienia wędrującego występują także objawy ogólne, takie jak zmęczenie, gorączka i bóle głowy.

fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons

W późniejszym stadium choroba może wpływać na serce, układ nerwowy, stawy i inne narządy. Dziś wiadomo już, iż infekcja krętkami Borrelii a także infekcje pierwotniakami i bakteriami z rodzaju: Babezja, Ehrlichia (Anaplasma), Bartonella, Mykoplazma, Chlamydia, Yersinia, Rickettsia (tzw. KOINFEKCJE PRZY BORELIOZIE) mogą być podstawą przy takich chorobach i schorzeniach jak:

silne bóle głowy, trudne do zdiagnozowania problemy z widzeniem, bóle stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, problemy z pęcherzem moczowym, stwardnienie zanikowe boczne, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, zapalenie nerwów, zaburzenia psychiczne (np. takie jak schizofrenia) przewlekłe zmęczenie, niewydolność serca, dławica piersiowa, nieregularny rytm serca, fibromialgia, choroby autoimmunologiczne, takie jak skleroderma i toczeń rumieniowaty, zapalenie oko, nagła głuchota, zespół zaburzeń koncentracji z dominującym problemem deficytu uwagi, nadpobudliwość.

Co to są koinfekcje przy BORELIOZIE?

Jak wspomniano powyżej, Borrelia nie jest jedynym patogenem przenoszonym przez kleszcze, około 60% kleszczy jest nosicielami również innych chorobotwórczych patogenów, powodujących tzw. koinfekcje. Osoba ze współzakażeniem (koinfekcją) na ogół doświadcza ciężej znosi chorobę, doświadcza większej ilości objawów i dłużej wraca do zdrowia.

Najczęściej spotykanymi patogenami przenoszonymi przez kleszcze (oprócz krętek Borreli) są:

Babesia

Babeszjoza jest infekcją wywołaną przez pierwotniaki z rodzaju babesia, jest podobna do malarii i często zaczyna się od wysokiej gorączki i dreszczy. W miarę postępu choroby u pacjentów może rozwinąć się niedokrwistość, zmęczenie, ból głowy, obfite poty, bóle mięśni, nudności i wymioty.
Choroba na początku przebiega bez żadnych charakterystycznych objawów. Jej symptomy występują po ok. 6-tygodniowym okresie utajenia.

Bartonella

Wczesnymi objawami tej infekcji bakteryjnej są: gorączka, zmęczenie, ból głowy, słaby apetyt i nietypowa wysypka przypominająca rozstępy lub ślady po podrapaniu przez kota. Obrzęk węzłów chłonnych i ból gardła są typowe, zwłaszcza wokół głowy, szyi i ramion. Inne objawy to: zapalenie błony śluzowej żołądka, ból w dole brzucha, ból w dolnej części stopy oraz delikatne guzki podskórne wzdłuż kości piszczelowej.

Ehrlichia i Anaplasma

Ehrlichia i Anaplasma to dwa podobne bakteryjne patogeny przenoszone przez kleszcze, które zakażają białe krwinki. Objawy mogą obejmować nagłą wysoką gorączkę, zmęczenie, bóle mięśni, ból głowy i mdłości. Choroba może być łagodna lub zagrażać życiu. Ciężko chorzy mogą mieć niską liczbę białych krwinek, małą liczbę płytek krwi, anemię, podwyższone poziomy enzymów wątrobowych, niewydolność nerek i niewydolność oddechową.

wykorzystane zródła: Regumed Institut für Regulative Medizin, Lyme Action Network, www.lymedisease.org

UWAGA: 

 

Negatywny wynik testu (-ów) z krwi, nie świadczy o tym, że  NIE jesteśmy chorzy na boreliozę lub/i koinfekcje. Testy z krwi, takie jak ELISA czy Western Blot mają jedynie 30-70% skuteczności. Test wykonany metodą biorezonansu ma prawie 100% skuteczności.

 

Duży odsetek pacjentów chorych na boreliozę, nie przypomina sobie ugryzienia przez kleszcza. Należy bowiem pamiętać, iż do zakażenia dochodzi bardzo często na skutek ukąszenia przez kleszcza w fazie rozwojowej nimfy. Nimfa to jedna z trzech form rozwojowych kleszcza – występuje pomiędzy jajem a jego postacią dorosłą. Warto zaznaczyć, że nimfa kleszcza jest bardzo niewielkich rozmiarów – ma około 1 mm wielkości – i można ją łatwo przeoczyć patrząc gołym okiem.

Tutaj przeczytasz więcej na temat stosowanej w naszym gabinecie terapii dla osób chorych na boreliozę.

Borelioza - opis terapii

ZAPRASZAMY NA TEST NA BORELIOZĘ i KOINFEKCJE (skład testu: 21 rodzajów bakterii borrelia, 14 rodzajów pierwotniaków babesia, 24 rodzaje bakterii bartonella, 2 rodzaje bakterii ehrlichia, chlamydia trachomatis)

ORAZ NA TERAPIE LECZNICZE PRZY BORELIOZIE.

Skontaktuj się z nami