Często masz bardzo silną ochotę na coś słodkiego? Nie umiesz sobie odmówić choć wiesz, że cukier jest przyczyną wielu chorób i prowadzi do otyłości? Dlaczego nie możemy się powstrzymać i jemy go coraz więcej? Kwestia słabej woli? Niekoniecznie.
Świeże drożdżówki, czekolada, lody, kruche ciasteczka…. Wszyscy wiemy, że cukier to nic dobrego, fakty są jednak takie, że jest on naprawdę wszędzie – począwszy od płatków, które jemy na śniadanie, przez dressing naszej z pozoru zdrowej sałatki, aż po keczup, który dodaliśmy do kanapki. Cukier obecny jest również w wielu produktach, które spożywamy na co dzień ale nie koniecznie muszą mieć one słodki smak. Dziwić może fakt, iż cukier znajdziemy np. w gotowanej szynce, parówkach czy marynowanych warzywach.
W związku z tym może się okazać, iż nie zdając sobie z tego sprawy zjadamy około 15-25 łyżek cukru każdego dnia. Tymczasem nasz organizm zadowoliłby się dawką 7 gramów cukru dziennie, wciąż funkcjonując jak należy. Ale…. No właśnie ale jak to zrobić ? Jedni potrafią, inni nie.
Cukier bowiem należy do substancji uzależniających. Uzależnienie to jest przyjemne, po zjedzeniu czegoś słodkiego podnosi się w organizmie poziom hormonu szczęścia, czyli serotoniny. To ona jest odpowiedzialna za dobre samopoczucie, stan relaksu, błogie uczucie uspokojenia albo też pozytywnego pobudzenia. Gdy jej poziom spada – pojawia się nerwowość czy nawet symptomy depresji. By jej zapobiec, ponownie zjadamy czekoladę, ciastko czy cukierki.
Rezultat jest oczywisty – w organizmie przebiegają procesy kojarzące wprost słodycze, stanowiące bodziec, z wywołaną przez nie reakcją, a więc chwilowym ukojeniem. Zwłaszcza w stresujących sytuacjach taki mechanizm warunkowania powoduje, iż organizm wyraźnie domaga się kolejnego pozytywnego bodźca. Wiadomo, że nawyki działają na zasadzie kodowania – czyli wytwarzają się poprzez skojarzenia. Jest to często wyraźny proces, który sprawia, że człowiek staje się niejako jego niewolnikiem. Słodkości są postrzegane jako nagroda, łatwo dostępne źródło przyjemności w wielu chwilach.
Badania naukowe ale też wiedza powszechnie dostępna podają, że cukier m.in. podnosi ciśnienie, może powodować wysoki poziom cholesterolu, zwiększa ryzyko ataku serca, nasila trądzik, zwiększa ryzyko zapadnięcia na… cukrzycę, szkodzi wątrobie, zwiększa ryzyko wielu nowotworów, niszczy twoje zęby, może się przyczynić do wystąpienia choroby układu oddechowego a także narazić cię na chorobę alzheimera, demencję oraz depresję.